A fenyőfák, és örökzöldek minden természetet szerető embert elbűvölnek méregzöld színeikkel, formájukkal.
Tartásuk, nevelésük nem igényel hazánkban nagyobb figyelmet. Hideg, csapadékos teleink kedveznek a fenyőfa tartásának. .
Atöbbi szántóföldi növényhez képest szinte alig igényel különösebb gondozást.
Ezért főállásunk mellett is nyugodtan telepíthetünk, mert nem sok odafigyelést igényel a fenyőfa ültetvény rendbentartása.
A talajt nagyon gondosan készítsük elő az ültetéshez, válogassuk meg hogy melyik fenyő hová kerül, hogy elkerüljük az időjárás, és a talajviszonyok okozta károkat.
A legtöbb fenyőfa a laza szerkezetű, enyhén savanyú talajon növekszik szépen.
A normand fenyő jobban elviseli a szárazabb, vízhiányosabb részeket is, mivel karógyökere lefelé igyekszik a talajban a minél mélyebb rétegekbe, ahol még van nedvesség száraz időben is.
Az ezüstfenyő és a lucfenyő nem birja a szárazságot, mert mellékgyökérzete a talaj felszínéhez közel van.
Érdemes az ültetés előtt a területet alaposan előkészíteni, ha jól érzi magát a fenyőfa, szebben fejlődik, ellenállóbb, erősebb, tetszetősebb, és a továbbiakban sokkal kevesebb gondoskodást fog igényelni.
A karácsonyfa telep létesítésénél figyeljünk a megfelelő sor és tőtávolság betartására.
Gondoljunk arra, hogy a fenyő növekszik, vele együtt nő a gyökere is, és egyre nagyobb szélességben terjeszti ki a gyökérzetét.
Inkábbb számoljunk azzal, hogy nő, szélesedik a növényünk, ezért a lucfenyő 80x 80 cm, ezüstfenyő 90 x 90 cm, normand fenyő méter x méter legyen a sor és tőtávolságot szeret. Extra dán nordmann fenyő nálunk 1.2 x 1.2 méter sor és tőtávra van ültetve, mert széles, dús karácsonyfa lesz belőle, ezért nagyobb helyet igényel.
Inkább ültetésnél biztosítsuk a fenyőfa számára a megfelelő helyigényt, hogy később szépen fejlődhessen minden fenyőfa a területünkön.
Ha már nagyobbacska a fenyőfa, és erőtlenül sárga színe van, gondoljunk arra, hogy meszes a talajunk.
A fenyőfa fajták az enyhén lúgos talajt kedvelik.
Ebben a fenyők segítnek önmagukon is, saját talajukat lúgosítják el azzal, hogy lepotyogtatják, cserélik a tűleveleiket.
Ha laza szerkezetű a föld amibe ültetünk, akkor ez hatalmas lökést ad a fenyőfa számára, ezért szántott földben jobban, szebben nő a karácsonyfa, mint szántatlan talajban.
Így nem lesz pangó víz sem a földünkön, amit általában nem szeretnek a növények, mert a gyökereket károsítja.
A fenyőfák metszése egyszerű. Nagyobb formázásokat is könnyen eltűrnek, egy erőteljes formaalakító metszés is jót tesz azoknak a példányoknak, amik nem túl szépek.
Ha magasra nőtt a fenyő, nyugodtan metsszük vissza a magasságát is.
Erre ideális a március, április hónapok.
A tápanyag-utánpótlást csak a fagyok után kezdjük meg, és szeptemberig rendszeresen adagoljuk az öntözővízbe a Vitaflóra Örökzöld és rododendron tápoldatot. A terméket alacsony sótartalom és savas kémhatás jellemzi, ami megfelel a rododendronok, azaleák és örökzöldek savanyú talaj iránti igényének. Az oldat savanyú kémhatása rendszeres kijuttatás mellett ellensúlyozza az ágyásba oldalról beszivárgó mésztartalmú csapadékvíz hatását. A tápoldatot az öntözővízzel együtt juttatjuk ki, ezért csapadékszegény időszakban is hatásos. Nem igényel bedolgozást a talajba, ezzel is védjük a növények érzékeny, a felszínhez közel fejlődő gyökérzetét. Betegség, szárazság okozta sérülések után (pl. atkák okozta barnulás) a tápoldat alkalmazásával gyorsabban regenerálódik a növény. Áprilistól augusztusig havonta 2 m2 területre kb. 1 dl tápoldat kijuttatása javasolt. Azt a területet vegyük alapul, amit a növény lombkoronája betakar. Ha a növény kisebb területen helyezkedik el, akkor a mennyiséget arányosan csökkenteni kell. Jobb hatást érünk el, ha a havi mennyiséget több részletben adjuk a növénynek.